Mérgező burgonya

A paleo étrendben a burgonya tiltólistás.

A burgonya gyorsan felszívódó szénhidrát és magas a glikémiás indexe, ezáltal elősegíti a metabolikus tünetegyüttes (anyagcserével kapcsolatos) kialakulását.
A másik probléma, hogy a burgonya mérgező anyagokat tartalmaz: szolanin, kakonin, lektin, szaponin, melyek fokozzák a ráksejtek növekedését és magzatkárosító hatásúak!!
A sütés/főzés nem semlegesíti a mérgező anyagokat, a csírázás fokozza a méreganyag koncentrációt.

Szolanin:
A szolanin egy keserű ízű, mérgező glüko-alkaloida, mely a burgonya csírájából, a paradicsomból és a nadragulyából származik. Kábító tulajdonságokkal rendelkezik, korábban az epilepszia kezelésére használták.
A szolanin mérgezés elsődlegesen emésztési és idegi rendellenességekben mutatkozik meg.
A tünetek: émelygés, hasmenés, hányás, gyomorgörcsök, torokégés, fejfájás és szédülés. Komolyabb esetekben hallucinációk, az érzékelés elvesztése és bénulás, láz, sárgaság, kitágult pupillák és kóros lehűlés jelentkeznek.

Nagy mennyiség esetén a szolanin mérgezés halált okozhat. Egy tanulmány szerint a 2-5 mg/testsúly kilogramm mennyiség káros tüneteket okozhat, és a 3-6 mg/testsúly kilogramm végzetes lehet.
A tünetek általában 8-12 órával az elfogyasztás után jelennek meg, de magas szolanin tartalmú élelmiszer fogyasztása esetén már 30 perccel jelentkeznek.
Forrás: http://www.food-info.net/hu/qa/qa-fp95.htm

Szaponin:
A burgonyák egyik jellegzetessége a szaponin tartalmuk. Ez az anyag vízzel keveredve szappanszerű habot alkot. A szaponinok elsődleges szerepe, hogy feloldva az ellenséges élőlények sejtjeit, megvédjék a növényt a mikróbák és a rovarok támadásaitól. Azokban az emlősökben (az emberben is), akik rendszeresen fogyasztják a szaponin tartalmú növényeket, ezek az anyagok a bélfalban gyakran réseket hoznak létre, növelve ezáltal a bél áteresztő képességét. Amikor megfelelő mennyiségben a véráramba jutnak, hemolízist (a sejtmembrán pusztulását) okozzák a vörösvértestekben.
Forrás: http://www.tenyek-tevhitek.hu/burgonya.htm


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése